Zaznacz stronę
Co warto zwiedzić w mieście Marbella i okolicach?

Marbella to miasto, które można podzielić  na kilka części.

Marbella i Stare Miasto (Casco Antiguo) to część z bardzo ładnie zachowanymi historycznymi murami miasta i pięknym Pomarańczowym Placem (Plaza de los Naranjos). Wokół Pomarańczowego Placu w Marbella możemy zobaczyć trzy stosunkowo ważne dla miasta budynki: Urząd Miasta Marbella wybudowany w 1568 roku przez ówczesnych królów chrześcijańskich, Dom Burmistrza Marbella czy Świątynię Santiago.

Przedłużenie części historycznej Marbella czyli  (Ensanche Histórico) to miejsce znane z małego ogrodu botanicznego (Paseo de la Alameda), ale również ogrodu z pięknymi fontannami i dziełami Salvadora Dali na Avenida del Mar, które łączy stare miasto z piękną plażą Marbella.

Marbella i Złota Mila tzw. Golden Mile która rozciąga się na 4 mile (około 6.5 kilometra).

Museo del Bonsai czyli muzeum drzewek bonsai jak sama nazwa wskazuje jest nieprawdopodobnie piękną kolekcją drzewek bonsai. Muzeum powstało w Marbella w 1992 roku  skupia jedną z ważniejszych kolekcji drzewek bonsai w Europie. Jeśli nie wybierasz się w najbliższym czasie do Japonii warto skorzystać z okazji i odwiedzić muzeum drzewek Bonsai w Marbella. Niektóre z drzewek liczą sobie po 200, 300 i 400 lat i są unikatowymi okazami na skalę światową. Muzeum Bonsai w Marbella gości wiele imprez kulturalnych wliczając Fuji Kyookay Bonsai czyli awangardową szkołę przycinania drzewek bonsai.

Muzeum Bonsai jest otwarte

od poniedziałku do niedzieli od godziny 10:30 do 13:30 i 16:30 a 20:00-w lato

od poniedziałku do niedzieli od godziny 10:30 do 13:30 i 15:15 a 19:30-w zimę

Adres : Avenida del Doctor Maíz Viñals, s/n | Parque Arroyo de la Represa, Marbella, 29600, Málaga

Muzeum Ralli w Marbella jest piękną wystawą, w której możemy zobaczyć  wystawę malunków i skamieniałości pochodzących z Ameryki Łacińskiej z okresu od 16 do 18 wieku. Muzeum, które niewątpliwie warto zwiedzić, jest ulokowane na 40 tys. m2 parku , a jedne z najczęściej występujących motywów wystawy mają charakter biblijny.

Zwiedzając muzeum Ralli w Marbella znajdziemy również dzieła takich artystów jak Salvador Dali czy Volodymyr Makarenko. Warto wiedzieć, że muzeum powstało i jest organizacją non-profit.

Pierwsze muzemu Ralli powstało w Punta del Este w Urugwaju w 1988 roku, drugie w Santiago Chille w 1922 trzecie w Caesarea w Izraelu w 1993 jako czwarte w Marbella w 2000 roku i piąte w Caesarea w 2007. Muzea Ralli skupiają najważniejszą kolekcję sztuki Ameryki Łacińskiej na świecie. Wejście do muzeów jest bezpłatne.

AdresUrb.coral Beach, Rio Verde, N-340,km.176, 29602 Marbella, Málaga

Puerto Banus to luksusowy port jachtowy oddalony o 7,5 kilometra od Marbelli i około 60 kilometrów na zachód od lotniska w Maladze. Puerto Banus zostało zbudowane przez Jose Banusa, od którego nazwiska pochodzi sama nazwa mariny w Marbelli.

Sama historia jej powstania jest dosyć ciekawa bowiem Puerto Banus zostało częściowo zaprojektowane przez Noldi Shrecka. Nie nie, nie chodzi tu o zielonego potworka znanego z kreskówki amerykańskiej produkcji Dream Works,  ale o architekta  z Beverly Hills w Kalifornii, które my Polacy znamy bardziej z serialu Beverly Hills, 90210.

Shreck został zaproszony do pracy nad jednym z hoteli w Marbella w 1966 roku przez samego księcia  Alfonso de Hohenlohe.  Jego pierwszym zadaniem było przekonanie Jose Banusa, który był również bliskim przyjacielem Francisco Franco, że Puerto Banus nie jest miejscem w którym powinny powstać wysokie wieżowce. Taka bowiem była pierwsza idea tego miejsca. Jose Banus przystał na tą propozycję, zaufał autorytetowi słynnego architekta Beverly Hills, co skończyło się dobrze dla Puerto Banus i samego Jose Banusa, który od tej pory zyskał imię reżimowego budowniczego, także pochodzące od bliskiej znajomości z reżimowym królem Francisco Franco.

Puerto Banus przyciąga ponad 4 miliony turystów rocznie. Każdy chce zobaczyć jak żyją milionerzy na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol, czy po prostu zrobić zdjęcie na tle pięknych jachtów, super luksusowych samochodów, których oczywiście w Puerto Banus nie brakuje.

Puerto Banus cieszy się wyjątkowym mikroklimatem, jednym z najlepszych na Costa del Sol, co może być spowodowane specyficznym ukształtowaniem terenu.  Dzięki temu Puerto Banus ma około 320 słonecznych dni w roku.

Puerto Banus to jednak nie tylko luksusowa Marina ale również najdroższe markowe sklepy  czy restauracje na najwyższym poziomie. W Puerto Banus można znaleźć  co najmniej trzy centra handlowe z bardziej przystępnymi cenami, które są popularną atrakcją wśród turystów. Jednym z największych jest La Canada , a najbardziej popularnych El Corte Ingles.

Puerto Banus to również rozbudowana sieć dyskotek i restauracji które w lato są pełne zagranicznych gości i oczywiście okolicznych mieszkańców. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda życie nocą w Puerto Banus na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Puerto Banus to jednak nie tylko jachty, drogie butiki czy piękne samochody.

Puerto Banus to przede wszystkim ludzie, którzy poprzez swoją sławę spowodowali wzrost zainteresowania tego miejsca. Należeli do nich Aga Khan, Roman Polański, Hugh Hefner, książe Rainier, czy księżna Monako Grace Kelly. Wielkie otwarcie Mariny w okolicach Marbelli miało miejsce w 1970 roku. O oprawę artystyczną zadbał sam Julio Iglesias w tamtych latach jeszce bardzo młody, ponad 300 kelnerów z Sewilli serwowało najdroższy dostępny kawior. Można więc sobie wyobrazić skalę przepychu i blichtru z jaką Puerto Banus  przywitało świat.  Ale z założenia takie miało być i takie pozostało.